Özbekistan Nakliye 2024

özbekistan nakliye

Özbekistan Taşımacılık Hizmetleri

Özbekistan Nakliye Orta Asya’da bulunan ve 30 milyondan fazla nüfusa sahip Özbekistan Cumhuriyeti ile yapılan karşılıklı ticaret hacmi ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından itibaren düzenli olarak yükselmektedir.

Özbekistan Nakliye Firması

Özbekistan nakliye sektörü ülkenin yaşadığı hızlı değişim ve gelişimle beraber hızla büyümektedir.

Bu yükselmenin en önemli nedenleri;

  • Ülkenin artan nüfusu ile ihtiyaçlarının artması,
  • İki ülke arasındaki kültürel ve tarihi yakınlık,
  • Ülke kaynaklarının etkin kullanımı için devlet ve özel sektör yatırımlarının artması,
  • Liberal ekonomi anlayışıyla özel sektörün ortaya çıkmaya başlaması başlıkları altında toplanabilir.

İki ülke arasında yalnızca devletler bazında değil, özel sektör seviyesinde de karşılıklı ortaklıklar kurulması ve ticaret anlaşmaları imzalanması Özbekistan taşımacılık sektörünün ilerideki yıllarda daha da gelişeceğinin göstergesi kabul edilmektedir.

Özbekistan Nakliye

Özbekistan Parsiyel Nakliye

Özbekistan yol güzergahı açısından farklı alternatiflere sahip ülkelerden biridir. Kuzeyinde ve batısında Kazakistan, güneyinde Türkmenistan ve Afganistan, doğusunda ise Tacikistan bulunan ülkeye deniz yoluyla ulaşım mümkün olmadığından dolayı kara taşımacılığı tercih edilmektedir.

Ülkemizden Özbekistan’a ulaştırılmak istenen yüklerin taşınmasında alternatif yol seçenekleri mevcuttur. Türkiye Özbekistan arasında ticaret için en fazla tercih edilen rotalar şunlardır.

  • Don- Volga Kanal hattı: Bu rotada farklı limanlardan kalkacak gemilere yüklenen TIR’lar gemi ile Don – Volga Kanalını kullanarak Hazar Denizine ulaşırlar. Kazakistan’ın Hazar Denizinde bulunan limanlarında gemiden ayrılan TIR’lar yolun kalanını karayollarını kullanarak tamamlarlar. Türkmenistan’ın da Hazar Denizinde limanları bulunması, bu rotanın hem Kazakistan hem de Türkmenistan üzerinden devam edebilmesine olanak vermektedir. Don – Volga kanalı kış aylarında nehirlerin donmasından dolayı kullanılamamaktadır.
  • Gürcistan – Azerbaycan – Kazakistan hattı: bu rotada ülkemizden çıkan TIR’lar Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a ulaşmaktadır. Bakü’den gemilere yüklenen TIR’lar Hazar Denizini geçerek Kazakistan’a ulaştıktan sonra, yolun devamını karayollarını kullanarak devam ederler. Bakü – Kazakistan arasında çalışan gemi sayısının yetersiz olması TIR’ların yükleme alanında bazen 10 günü bulan beklemeler yaşamasına sebep olabilmektedir.
  • İran – Türkmenistan hattı: bu rotada TIR’lar İran ve Türkmenistan’dan geçerek Özbekistan’a ulaşırlar. İran’a uygulanan ticari yaptırımlar sebebiyle bazı madde ve ürünlerin bu rota üzerinden taşınması sakıncalı olabilmektedir.

Bu yollar dışında Gürcistan – Rusya – Kazakistan rotası da mevcut olmakla birlikte mesafenin çok fazla olması, özellikle kış aylarında iklimin sert olması gibi sebeplerden dolayı tercih edilmemektedir. Özbekistan’a göndermek istediğiniz malzemenin türü, miktarı ve zamanına göre müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilir ve size en uygun rota için fiyat alabilirsiniz.

Özbekistan Nakliye Firması

Özbekistan Lojistik

Özbekistan lojistik çeşitlilik konusunda zengin olmayan bir ülkedir. Ulaşımın kara ve havayoluyla yapılmak zorunda olması Özbekistan nakliye firmaları için rekabetin sıkılaşmasına yol açmıştır. Bundan dolayı Özbekistan nakliye sektöründe faaliyet gösteren firmalar müşterilerine daha uygun maliyetli hizmetler sunmak adına özelleştirilmiş ve farklı hizmetler de sunabilmektedir. Özbekistan parsiyel taşımacılık seçenekleri bunlar arasında en fazla rağbet görenlerden biridir. Müşterilerimizin hacim ve ağırlık olarak yüksek olmayan yüklerini diğer müşterilerimizin yükleriyle hedeflerine ulaştırmamız müşterilerimize hem vakit hem de maddi olarak büyük avantajlar sağlamaktadır.

Özbekistan Nakliye Fiyatları

Mersin – Taşkent007.2 USD
İstanbul – Taşkent007.6 USD.
Ankara – Taşkent007.0 USD
Bursa – Taşkent007.5 USD

Özbekistan nakliye fiyatları seçilen rota, taşınacak malzemenin niteliği gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Don- Volga hattı gibi kışın kullanılamayan rotalar da maliyetlerde farklılıklara sebep olabilmektedir. Parsiyel taşımalarda güvenlik önlemleri açısından birlikte taşınması durumunda tehlike yaratabilecek malzemelerin yüklenmesi aynı araçlara yapılmamaktadır. Şah Global Lojistik olarak geniş çekici ve römork seçeneklerimizle karayolları kanunlarının izin verdiği veya özel izin alınabilecek her türlü maddenin taşımacılığını büyük bir özen ve hassasiyetle gerçekleştirmekteyiz.

Aklınıza takılan her türlü soru hakkında bilgi almak için müşteri temsilcilerimizi aramaktan çekinmeyiniz.

HİZMETLERİMİZ

Categories: